penzion Perná

Lednicko Valtický areál

Zámek Lednice na Moravě Zámek Lednice na Moravě Zámecká zahrada - Lednice na Moravě
Skleník - Zámek Lednice na Moravě Zámecká zahrada - Lednice na Moravě Zámek Lednice na Moravě
Zámecká zahrada - Lednice na Moravě Zámecká zahrada - Minaret - Lednice na Moravě Zámek Lednice na Moravě
LVA - Janův hrad - Lednice na Moravě Zámek Valtice LVA Lednice na Moravě
LVA Lednice na Moravě LVA Lednice na Moravě LVA Lednice na Moravě
  LVA Lednice na Moravě  

je od roku 1996 chráněnou památkou UNESCO.

Území mikroregionu Lednicko-valtického areálu (LVA), jehož součástí je památková zóna Lednicko-valtický areál, leží v jižní a jihovýchodní části okresu Břeclav. Území mikroegionu LVA má nepravidelný tvar a je tvořeno katastry osmi obcí okresu Břeclav. Jedná se o katastry tří měst – Břeclav (Charvatská Nová Ves, Ladná, Poštorná), Podivín a Valtice (Úvaly) a katastry pěti obcí – Bulhary, Hlohovec, Lanžhot, Lednice (Nejdek) a Sedlec. Na severu a na východě tvoří hranici LVA řeka Dyje, na jihu státní hranice mezi ČR a Spolkovou zemí Rakousko. Na západě sousedí LVA s Chráněnou krajinnou oblastí a biosférickou rezervací Pálava.
Rozloha mikroregionu LVA činí 283,09 km², což představuje 24% území okresu Břeclav. Okresní město je vzdáleno cca 55 km od Brna, 72 km od Bratislavy a 98 km od Vídně.

Dokonalost areálu vychází ze skvělé koncepce architekta, který pro nás připravil zcela neobvyklou scenérii zajímavých průhledů uměle vytvořenou krajinou. V této krajině, kde jsou roztroušeny objekty tvářící se jako stylové, hraje důležitou roli voda. Tvůrce s naprostou jistotou romantika kombinoval historizující prvky, provázející nás od Antiky, snad všemi slohy. Záměru podřídil svou práci tak trochu v Potěmkinově stylu. Pokud se přiblížíte k objektům, které působí zdáli jako dominanty, zjistíte mnohdy, že jsou vlastně "nakašírovány". Typickým příkladem je Janův hrad, který má v podstatě jen jednu budovu, přesto že se navenek tváří jako opravdový hrádek. Přesto však i tyto "umělé" objekty jsou schopny plnit i další než jen ozdobné funkce.


Z historie

Lednicko Valtický areál byl postupně budován vlastníky - panovníky z Lichtnenštejna, kteří toto panství vlastnili po mnoho generací - již od roku 1322. S malou přestávkou (1571 -1575) kdy byla Lednice v držení Císaře Maxmiliána II, tak sídlili Lichtenštejnové v Lednici až do roku 1943, kdy panství opustili kvůli nacistické okupaci (neověřený údaj). Od roku 1945 je Lednice v majetku státu.
Kolem roku 1220 stála na místě dnešního zámku gotická tvrz s dvorcem. Ve druhé polovině 16.stol. za vlády Hartmana II byl postaven renezanční zámek a založena zámecká zahrada, dle italského vzoru. Karel I (lichtenštejnský vladař od roku 1601 byl povýšen v roce 1608 do knížecího stavu), ustavil Lednici jako letní rodové sídlo.
Jeho syn - Karel Eusebius začal sídlo renovovat ihned po svém příchodu ze studií v roce 1632 a údajně byl pro tento úkol vybral významný architekt Giovanni Giacomo Tencalla.
Další významný architekt, Bernhardt Fischer z Erlachu pak ve druhé polovině 17. stol navrhl barokní komplex - Zámek hřebců - jak se říkalo budovám koníren a jízdárně. Stavbu samotnou realizoval Domenico Martinelli.

Další přestavba (1773) byla provedena dle projektu Isidora Canevala pod vedením Josefa Messla. V zápětí následovala přestavba parku do současné romantické podoby podle projektů Josefa Hardtmutha, byly vystavěny Tři Grácie, Minaret, Janův hrad, Hubert,Rendez-vous, tedy všechny ty kouzelné stavbičky, které dotvářejí charakter celého areálu. Z tehdy vystavěných budov se nedochoval Čínský pavilon a Chrám slunce.
V přestavě se pokračovalo i v 19. století. Byl vyhlouben rybník pod zámkem a násepem vytvořeno 13 ostrovů. Některé z nich jsou spojeny mosty.
Z poloviny 19. století je také poslední významná přestavby zámku na níž se podepsal Jiří Wingelmüller, který také navrhl moderní stavbu skleníku. Tento architekt je tedy zodpovědný za současný novogotický vzhled zámku.

Mobiliář je kolekcí velmi, ale opravdu velmi vkusné výbavy ampiru a biedermayeru. V současné době (asi od roku 2002) je přístupné i 1. patro, jež sloužilo jako obydlí knížecí rodiny, přízemí, jež obývali hosté bylo přístupné již dříve. Jediným nedostatkem, který návštívník může pocítit je absence rodinných obrazů. Obrazy svých předků totiž odvezli Lichtenštějnové do Lichtenštejska.


Současnost

V současné době patří Lednicko Valtický areál mezi ty nejzajímavější turistické atrakce na Jižní Moravě. Cesty jsou velmi dobře udržované a díky prakticky plochému terénu jsou výborným cílem pro cykloturistiku - jízdní kolo je zde snad nejpohodlnějším dopravním prostředkem.

Lednice

Prohlídka zámku a přilehlých atrakcí (akvárium, skleník, doprovodné výstavy, dravci) vám zabere celé odpoledne. Co by jste si ale neměli nechat ujít je procházka (popř. projížďka koňským omnibusem) zámeckým parkem. Kolem rybníka k Minaretu a druhou stranou zpět. Zdatnější turisté to mohou natáhnout až k Janovu hradu.
Stojí to za to? Nejen to, právě park je v Lednici opravdu jedinečný.

*Joseph Hardtmuth
byl dvorním stavitelem knížete Aloise Josepha von Lichtensteina a přesto že jeho jméno je nejčastěji spojováno právě s Lednicko Valtickým areálem, byl také vynálezcem a zakladatelem světoznámé firmy Koh-i-noor Hardtmuth

 



penzion Perná
Vinařství Milan Kosík, Perná
Výroba jakostních vín, přívlastkových vín a speciálních vín.